Yayınlarımız

Dernek üyelerimizin yapısal güçlendirme konusunda çeşitli yerlerde yayınlanmış makalelerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

K. Pençereci, S. Yıldırım, Y.İ. Tonguç , 2013, 2. Türkiye Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı

Bu çalışma zaman zaman güçlendirme çalışmalarında gündeme gelen Güçlendirme Perdelerinde mevcut fonksiyonu bozmamak amaçlı açılan boşlukların perde kapasitesine ve yapı davranışına etkisi üzerine bir araştırmayı kapsamaktadır.

A.C. Sayar, İ.H.Başeğmez, S. Yıldırım, Y.İ. Tonguç , 2013, 2. Türkiye Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı

Bu çalışma İstanbul’da Ismep (İstanbul Seismic Risk Mitigation and Emergency Preperadness Project) kapsamında kamu yapılarını kapsamak üzere 2006-2007 yıllarında 72 adet (6 adet yığma) ve 2012-2013 yıllarında 118 adet (14 adet yığma) kamuya ait kampüsden betonarme olan (okul, yurt, emniyet yapıları) kampüsleri kapsayan mevcut durum değerlendirme ve güçlendirme çalışması sonuçlarının istatiksel yöntemlerle ilişkilendirilmesini kapsamaktadır.

S. Yıldırım, A.Kalyoncuoğlu, B.Erkuş, Y.İ. Tonguç , 2015, 3. Türkiye Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı

Bu makalede, Türkiye’deki ilk uygulanmış sönümleyici kullanılarak güçlendirme projesi hakkında bilgiler verilmiştir.

N. Göktuğ Aşık, Ali Mahdavi, Suat Yıldırım, Barış Erkuş, Yüksel İ. Tonguç, 2019, 5. Uluslararası Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı

Bu çalışma, Tekirdağ’da yer alan sürekli üretim halinde ve çalışır durumda ağır hareketli ekipmanlar içeren endüstriyel bir tesisin üretim hattı durdurulmadan imalat ve montajı yapılabilecek şekilde, sismik sönümleyiciler kullanılarak güçlendirme yöntemini kapsamaktadır.

Suat Yildirim, Goktuğ Asik, Baris Erkus, Yuksel Tonguc, Imad Mualla, 2014, 2nd European Conference on Earthquake Engineering and Seismology

This paper presents seismic retrofit of single story precast reinforced concrete structures with infill walls using friction dampers.

Suat Yildirim, Goktug Asik, Baris Erkus, Yuce Yetimoglu, Yuksel Tonguc, Imad Mualla, 2014, 2nd European Conference on Earthquake Engineering and Seismology

This paper presents retrofit project of a reinforced concrete building using friction dampers. The building is an 8-story government office building, where disturbance of the operations cannot be allowed.